Stare i nowe meble

W wielu polskich mieszkaniach nadal można znaleźć meble pamiętające czasy, w których panował w Polsce socjalizm. Oczywiście, w tym okresie sklepy, w tym również sklepy z meblami, świeciły pustkami. Dostępnych było tylko kilka wariantów, wśród których raczej trudno byłoby znaleźć naprawdę atrakcyjne pod względem estetycznym i funkcjonalne sprzęty. W dzisiejszych czasach sytuacja na rynku wygląda diametralnie inaczej i jeśli jeszcze nie zmieniliśmy aranżacji naszego mieszkania na bardziej nowoczesną, to powinniśmy się nad tym przynajmniej zastanowić.

Nowoczesne meble są nie tylko ładniejsze od sprzętów produkowanych w czasach PRL-u. Ich zaletą jest także praktyczność. Wykonuje się je z innych materiałów, które mogą być na przykład lżejsze, ale przy tym równie trwałe. Zmiany w projektowaniu mebli pomiędzy naszymi czasami, a okresem komunizmu, są ogromne. Obecnie możemy wybierać spośród bardzo różnych kolekcji, wśród których znaczna część reprezentuje się nader okazale. Nowoczesne szafy, stoły, krzesła czy fotele są naprawdę dużo praktyczniejsze od swoich starszych odpowiedników.

Oczywiście, wymiana mebli w mieszkaniu zawsze jest dużą inwestycją. Jeśli jednak chcemy żyć w otoczeniu ładnych i funkcjonalnych sprzętów, to powinniśmy postarać się o „odświeżenie” oblicza swojego domu i nadaniu mu bardziej nowoczesnego wyglądu.

Ekologiczna alternatywa

Był czas, gdy konsumenci nie mieli zbyt wielu rozterek przy okazji zakupu mebli. W latach PRL wynikało to z rynkowych niedoborów – każdy cieszył się, jeśli miał szansę zdobyć w sklepie cokolwiek i urządzić dzięki temu mieszkanie lub dom. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Klient może wybierać spośród dziesiątek, a czasami setek ofert. Dostępne są meble wykonane z rozmaitych materiałów, o różnorodnym wyglądzie i odmiennej funkcjonalności. To powoduje, że decyzje podejmujemy z większym namysłem, mając na uwadze więcej niż jeszcze parę lat temu kryteriów. Coraz istotniejsze są również kwestie zdrowotne.

Eksperci zwracają uwagę, że systematycznie rośnie świadomość ekologiczna konsumentów – zwłaszcza tych urodzonych nieco później, którzy od najmłodszych lat mieli kontakt z nowoczesną nauką i są bardziej otwarci na innowacje. Ludzie zaczynają rozumieć, że od ich wyborów rynkowych często zależy nie tylko komfort i wygoda, ale również zdrowie. Tanie meble sprzedawane w marketach budowlanych i dyskontach są często produkowane z użyciem szkodliwych substancji.

Alternatywą dla nich są meble ekologiczne – zapewniają pełną gamę kolorów, wzorów, a także znakomite własności użytkowe. Są wyraźnie droższe od mniej zdrowych konkurentów, ale ta inwestycja może się realnie przełożyć na jakość naszego życia.